Non omnis moriar

Nie wszystek umrę

Więcej o Śmierci Jana Pawła II w reżyserii Jakuba Skrzywanka

Śmierć Jana Pawła II

Spektakl Śmierć Jana Pawła II swoją premierę będzie miał 5 lutego 2022 roku w Teatrze Polskim w Poznaniu. Powstaje na podstawie biografii, wspomnień i dzienników osób towarzyszących Janowi Pawłowi II w ostatnich dniach życia, analizy lekarskiej z zakresu medycyny paliatywnej oraz ceremoniału Ordo Exsequiarum.

2 kwietnia 2005 roku o 21:37 osobisty papieski lekarz Renato Buzzonetti stwierdził zgon Jana Pawła II. W jednej chwili całe życie społeczne i kulturalne stanęło w miejscu. Tysiące ludzi wyszło na ulice, zatrzymały się samochody i komunikacja miejska, kibice przerwali rozgrywki ligowe. Najważniejszymi słowami tamtych dni stały się „Santo Subito!” („Święty natychmiast!”). Spektakl jest oparty na dokumentacji medycznej i wspomnieniach najbliższych współpracowników, w tym S. Dziwisza i M. Mokrzyckiego. Inspiracją jest między innymi film Alberta Serry Śmierć Ludwika XIV. Chcemy przyjrzeć się jeszcze raz ostatnim chwilom życia Karola Wojtyły i zapytać: czy wobec śmierci i choroby wszyscy jesteśmy równi?, gdzie jest granica w ukazywaniu choroby i cierpienia? oraz: czym staje się ona, kiedy wszystko to co prywatne staje się publicznym? Są to szczególnie ważne pytania w społeczeństwie, które wciąż nie pogodziło się ze śmiercią Jana Pawła II – tego być może ostatniego Boga na ziemi.

Spektakl przeznaczony dla osób powyżej 16 roku życia.

Reżyseria
Jakub Skrzywanek

Dramaturgia
Paweł Dobrowolski

Scenariusz
Jakub Skrzywanek, Paweł Dobrowolski

Muzyka
Karol Nepelski

Scenografia i światła
Agata Skwarczyńska

Kostiumy
Paula Grocholska

Choreografia
Agnieszka Kryst

Wideo
Rafał Paradowski, Liubov Gorobiuk

Premiera
05 II 2022

Scena
Duża Scena

Konsultant medyczny
dr Michał Błoch

Asystentka kompozytora
Oktawia Pączkowska

Konsultacje pielęgniarskie
Aldona Marciniak

Konsultacje językowe i tłumaczenie na język włoski
Magdalena Krupa, Nicola Marra

Konsultacje z języka łacińskiego
Magdalena Chrzuszcz

Charakteryzacja
Jola Łobacz, Magdalena Chrzuszcz

Inspicjenci
Magdalena Matusewicz, Karol Gromek

Konsultacje prawne
Kancelaria DotLaw

Chórzyści
Piotr Bróździak, Michał Mierzejewski, Witold Nowak, Marian Panek, Robert Pucek, Paweł Szajek, Kazimierz Zalewski, Lech Zydorek

Obsada
Mariusz Adamski, Alan Al-Murtatha, Piotr Dąbrowski, Michał Kaleta, Wojciech Kalwat, Piotr Kaźmierczak, Barbara Krasińska, Jakub Papuga, Monika Roszko, Andrzej Szubski, Kornelia Trawkowska, Bogdan Żyłkowski

Realizatorzy

Jakub Skrzywanek

Jakub Skrzywanek (1992) – reżyser, autor, twórca instalacji performatywnych, od stycznia 2022r. dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego w Szczecinie. Absolwent Wydziału Reżyserii Dramatu w Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, Filologii Polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim, oraz kursu DOKPRO w Mistrzowskiej Szkole Wajdy.

W swojej pracy, poza działaniem artystycznym, bardzo istotne są dla niego działania społeczne oraz edukacyjne i pedagogiczne. Stara się wykorzystywać przestrzeń teatru i sceny, jako platformę wypowiedzi dla wszystkich grup wykluczanych i mniejszości, jest autorem spektakli dla dzieci i młodzieży, oraz często prowadzi warsztaty skupiające się na pracy z grupami, o których teatr często zapomina.

Skrzywanek jest autorem dramatów „Pogrom alfonsów, Warszawa 1905”, oraz „To my jesteśmy przyszłością!”, w których na podstawie archiwów lub pracy dokumentalnej próbuje opowiadać o kwestiach związanych z przemocą, tożsamością narodowo – etniczną, a także dojrzewaniu. Oba teksty docenione zostały w konkursie – Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna.

Paweł Dobrowolski

Paweł Dobrowolski (1979) – dramaturg, dyrektor Festiwalu Nowe Epifanie i zastępca dyrektora Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu.  Studiował w Warszawie wiedzę o teatrze w Akademii Teatralnej i filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Jako dramaturg w Teatrze Studio w Warszawie współpracował z reżyserem Michałem Zadarą przy spektaklu „Każdy/a. Sztuka Moralna” (2008), a z Krzysztofem Skoniecznym współreżyserował „Jesteś Bogiem. Paktofonika” (2012). Pracował też z Natalią Korczakowską w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu nad przedstawieniem „Dynastia sclerosis multiplex” (2010) i w Teatrze Wielkim Operze Narodowej nad operą „Jakob Lenz” Wolfganga Rihma (2011). Z Agnieszką Błońską zrealizował w Instytucie Teatralnym spektakl „Grubasy” (2011) i w Teatrze Ochota „Fale” Virginii Woolf (2013).

Karol Nepelski

Karol Nepelski (1982) – kompozytor. Absolwent, doktor i adiunkt w Akademii Muzycznej w Krakowie oraz na Wydziale Reżyserii i Dramatu Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Studiował też w Staatliche Musikhochschule Stuttgart; współpracował z Państwową Wyższą Szkołą Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie, Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie, Uniwersytetem Jagiellońskim, a od roku 2006 także z Akademią Teatralną im. A. Zelwerowicza w Warszawie.Prowadził wykłady m. in. w Rotterdamie, Kijowie i Budapeszcie. Był kompozytorem-rezydentem programu LPO Young Composers na rok 2017/2018 w London Philharmony Orchestra.

Autor muzyki instrumentalnej, scenicznej (opera i dramat), muzyki do filmu. Zajmuje się także muzyką elektroakustyczną, twórczością audio-video, a także performancem.

Jako kompozytor muzyki teatralnej współpracuje z wieloma reżyserami w teatrach w Polsce i za granicą m. in. z Lukiem Percevalem, Pawłem Miśkiewiczem, Pawłem Wodzińskim, Małgorzatą Warsicką, Jakubem Skrzywankiem i Waldemarem Raźniakiem.

Agata Skwarczyńska

Agata Skwarczyńska – scenografka, kostiumolożka, reżyserka światła. Stworzyła scenografię i oprawę wizualną  do licznych spektakli teatralnych w Polsce i za granicą. Z Jakubem Skrzywankiem pracowała  m.in. przy spektaklach: „Mein Kampf”, „Kaspar Hauser”, „Opowieści niemoralne”.

W swoich projektach kieruje się doświadczeniami sztuki konceptualnej oraz minimalizmu. Interesuje ją symbiotyczną relacją między aktorem i zaprojektowaną przestrzenią. Ulubionym materiałem, po który często sięga w swych pracach, jest tkanina. Od kilku lat zajmuje się tkaniną artystyczną (tradycyjne tkactwo i plecionkarstwo). W 2016 roku odbyła rezydencje artystyczną  Craft Village, New Delhi, Indie. Od tego czasu zajmuje się tkaniną artystyczną.

W latach 2010- 2011 objęła kuratelę nad polską ekspozycją narodową oraz architektury w ramach Praskiego Quadriennale – Performance and Space Design 2011.  W 2015 r otrzymała indywidualną nagrodę Złotą Maskę za scenografię do przedstawienia „Królowa Margot. Wojna skończy się kiedyś” w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. W 2017 wzięła udział w międzynarodowej wystawie sztuki World Stage Design w Tajpei na Tajwanie. W 2017 nagrodzona za najlepszą scenografię ze spektaklu „Przebudzenie wiosny” na Międzynarodowym Drama Schools’ Festival w Rabat, Marokko. 
Prowadziła warsztaty mistrzowskie m.in. w New Delhi, Indie; w Centro de diseño, cine y television, Mexico city; w ramach USITT (United States Institute for Theatre Technology) kongres, Floryda, USA; w ramach Praskiego Quadrienale 2019, Czechy; Akademia Sztuk Muzycznych i Performatywnych im Janáčka w Brnie, Czechy oraz inne.
W 2021 została zaproszona do kapitału jury wybierającej prace z obszaru sztuki wizualnej teatru do kolejnej edycji międzynarowej wystawy World Stage Design 2022 w Calgary w Kanadzie.

Paula Grocholska

Paula Grocholska – scenografka, kostiumografka, autorka instalacji. Absolwentka wydziału Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim oraz Międzynarodowego Forum Fotografii Kwadrat.

Współpracowała między innymi Jakubem Skrzywankiem,  Klaudią Hartung- Wójciak, Maciejem Podstawnym, Iwo Vedralem i Anną Karasińską. Pracowała w Teatrze Polskim w Poznaniu, w Teatrze Starym w Krakowie, TR Warszawa, Nowym Teatrze w Warszawie oraz w Komunie Warszawa.

Autorka scenografii i kostiumów między innymi do spektaklu „Człowiek zwyczajny” reż. Lucy Sosnowska w Łotewskim Daugavpils Teātris, kostiumów międzynarodowego projektu „Don’t be so sure that you are legal” (2016) odbywającego się na Dworcu Świebodzkim we Wrocławiu oraz scenografii opery „Cosi fan tutte” (2019) reż. Cezary Tomaszewski w ramach festiwalu Opera Rara w Krakowie.

W Teatrze Polskim w Poznaniu współtworzyła spektakle „Kordian”, „27 Grudnia” (oba w reżyserii Jakuba Skrzywanka) oraz „Nana” w reż. Moniki Pęcikiewicz.

Agnieszka Kryst

Agnieszka Kryst – tancerka i choreografka. Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie na wydziale Choreografii i Teorii Tańca. Stypendystka Alternatywnej Akademii Tańca 2013/Art Station Foundation by Grażyna Kulczyk. Laureatka programu GPS/Global Practice Sharing w Nowym Jorku realizowanego przez Movement Research, we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca oraz Art Stations Foundation. Jako tancerka i performerka współpracowała m.in. z: Juanem Domìnguezem Rojo, Noą Shadur i Kondradem Smoleńskim, Małgorzatą Haduch, Sjoerdem  Vreugdenhilem, Martą Ziółek, Pawłem Sakowiczem, Joanną Leśnierowską i Januszem Orlikiem czy z Rebecką Lazier, w której spektaklu „There might be others” występowała w Polsce, USA i Kanadzie. Finalistka festiwalu/konkursu choreograficznego New Europe Festival 2013 w Pradze. 

Autorka prac „A Score” ( stworzona w ramach programu Solo Projekt Plus), „Łuczniczki” (galeria miejska BWA Bydgoszcz); „Topologia pożądania” (Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Fundacja Burdąg); „Expiria” (Nowy Teatr; Teatr im. S. Żeromskiego w Kielcach, Art Station Foundation)

Jako choreografka współpracuje przy spektaklach teatralnych z m.in: Jakubem Skrzywankiem; Eweliną Marciniak; Grzegorzem Jaremko, Egle Svedkauskaite, Katarzyną Kalwat czy Justyną Sobczyk.

Jest członkinią grupy Centrum w Ruchu, przestrzeni sztuk performatywnych w Warszawie.

Michał Błoch

Michał Błoch – lekarz, absolwent Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Pediatra, zajmujący się pediatrią paliatywną, pracuje w hospicjum dla dzieci i zakładach opiekuńczo leczniczych dla dzieci i młodzieży. Na Instagramie i Facebook prowadzi profil poświęcony swojej codziennej pracy @drhospice.

Zespół aktorski

Mariusz Adamski

Alan Al-Murtatha

Piotr B. Dąbrowski

Michał Kaleta

Wojciech Kalwat

Piotr Kaźmierczak

Barbara Krasińska

Jakub Papuga

Monika Roszko

Kornelia Trawkowska

Andrzej Szubski

Bogdan Żyłkowski

Fot. Magda Hueckel

Skip to content